בקצרה: 

אנדורפינים הם קבוצת הורמונים הגורמים לשיכוך כאבים ותחושת אופוריה (אושר עילאי). 

ניתן להעלות את ריכוז האנדורפינים בגוף ע"י פעילות גופנית, צחוק, המרצת הדם בטיפולי גוף, אכילת שוקולד מריר במידה ויחסימין מהנים ומספקים. 

מחסור באנדורפינים עלול להוביל  לדיכאון, חרדות וכאבי ראש כרוניים. בנוסף, נמצא כי אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה הם בד"כ בעלי רמות נמוכות של אנדורפינים. 

 

נעים להכיר: 

האנדורפינים הם קבוצה של כ-10 הורמונים המיוצרים באופן טבעי במוח וגורמים לשיכוך כאביםולשיפור מצב הרוח. בנוסף, הם מפחיתים את התיאבון ומפחיתים מתח וחרדה. מחקרים מראים כי הם קשורים גם לביסוס קשר זוגי ארוך טווח (הסיבה לזוגיות מלאת אהבה גם אחרי תקופת ההתאהבות הראשונית). 

בדומה להורמון הדופמין (עליו אפרט במאמר הבא), ניתן להשיג את האנדורפינים ללא תלות בגורם חיצוני, לכן שני ההורמונים הללו נקראים "הורמוני שמחה אנוכיים", הם משתחררים אל מחזור הדם של היחיד ולא גורמים שום השפעה על אדם נוסף בסביבה (בשונהמהסרטונין אותו כיניתי במאמר קודם "הורמון האושר החברתי" ואוקסיטוצין עליו אכתוב מאמר בהמשך). 

 

איך עובדים האנדורפינים? 

האנדורפינים נקשרים במח לקולטנים שאחראים ליצירת תחושות טובות ולשיכוך כאב. סמים כגון קודאין, מורפיום ואופיום פועלים גם הם ע"י היקשרות לאותם הקולטנים ולכן מעניקים את אותה תחושת אופוריה והקלה מכאבים. 

 

אנדורפינים במח, אוסנת ורטהיים רפלקסולוגיה-נעים להכיר 

הסיבה האבולוציונית  

חוקרים טרם מצאו את כל התפקידים של האנדורפינים בגוף אבל כבר ידוע באופן מובהק כי אחד מהתפקידים המרכזיים של אנדורפין הוא למסך ולשכך כאב פיסי שנוצר בגוף. שחרור הורמונים אלה לדם מאפשר לגוף להמשיך ולבצע פעילות גם במחיר של איברים פגועים. הסיבה האבולוציונית לשחרור אנדורפין למחזור הדם בעת מאמץ גופני נובעת מהצורך בעידן הקדמון לצוד מזון, משימה שארכה זמן רב ודרשה מאמץ גופני משמעותי.הסיבולת שיש לבני האדם אפשרה בתקופות קדומות להתמודד עם מאמצים גופניים כבירים, פציעות וכאבים מסיבות נוספות על מנת לצוד ולהביא את הצייד חזרה לקהילה. האנדורפינים מספקים לגוף את התגמול על המאמץ הפיסיובעצם מהווה את המרכיב העיקרי לסיבולת של הגוף האנושי. 

טבע האדם לנסות להיות עד כמה שניתן במצב שלעונג ולא כאב ולכן מנגנון שחרור האנדורפינים חשוב ביותר למען שרידות המין האנושי. כאשר הגוף נמצא באינטנסיביות גדולה תוך כדי פעילות והשרירים מתחילים לכאוב, הדם מוצף באנדורפינים שממסכים על הכאב וגורמים לנו תחושה טובה ובכך מתגמלים אותנו באותו הרגע על המאמץ וגורמים לנו להמשיך בפעילות. מי לא מכיר את התחושה הטובה מיד לאחר ביצוע פעילות גופנית מאומצת ואת כאבי השרירים שמגיעים כמה שעות ולעיתים ימים לאחר מכן. כל עוד הגוף מוצף באנדורפינים תחושת הכאב מהנזק שנגרם לרקמות פחות מורגשת, אם בכלל. כאשר רמות ההורמון בדם יורדות תחושת כאבי השרירים מופיעה. 

חוקרים גילו כי במהלך הריון רמת האנדורפינים בגוף האשהעולה בהדרגה, ובזמן הלידה מגיעה לרמות שמאפיינות ספורטאים אתלטים בזמן אימון בעצימות מקסימלית, על מנת לסייע במאמץ ובכאב האדיר של הלידה. 

בעידן המודרני שבו המזון נגיש לנו בשפע ואין צורך לבצע מאמץ פיסי מיוחד על מנת להשיגו, אין שחרור אנדורפינים באופן שגרתי כחלק מהשגת המזון. עם זאת, כולנו יכולים לגרום לגוף לשחרר אנדורפינים ע"י ביצוע פעילות גופנית מאומצת, מצב המדמה את אותה העצימות הגופנית של מסעות צייד. 

התחושה הטובה של שטף האנדורפינים בדם נקרא גם "היי של רצים"Runners High). עליית ריכוז הורמון האנדורפין בדם במהלך הריצה מאפשרת לרצים לדחוף את עצמם קדימה למרות הקשיים והכאבים ולהגדיל את המהירות ואת מרחק הריצה. ישנם אנשים רבים שמתמכרים לאותה התחושה הנעימה של שטף האנדורפינים. אצל אותם אנשים הנקראים לעיתים "מכורים לספורט", הפסקהבביצוע פעילות גופנית של שבועיים ויותר יכולה לעורר דיכאון ורגשות שליליים אחרים כמו כעס ועצב. 

אנדורפינים בריצה, אוסנת ורטהיים-רפלקסולוגיה נעים להכיר 

 

דרכים נוספות להשיג פרץ אנדורפינים באופן טבעי 

צחוק - במהלך צחוק מתגלגל הקרביים שלנו מתכווצים. הרבה פעמים אנשים שמתגלגלים מצחוק תופסים את הבטן ואומרים "אני לא יכול יותר, כואב לי הצד" זוהי בדיוק אותה תופעת התכווצות אליה אני מתכוונת. על מנת למסך את הכאב, הגוף משחרר לזרם הדם שטף אנדורפינים. אגב, גם אם הצחוק מאולץ ואינו טבעי, התופעה הגופנית של שחרור אנדורפינים, תישאר זהה. מסיבה זו, פעמים רבות מומחי אושר ממליצים לאלץ חיוך וצחוק על מנת לגרום להרגשה טובה הנובעת מהאנדורפינים בדם. כשצוחקים, ההרגשה משתפרת וגם סף הכאב עולה ונשאר כך גם זמן קצר אחרי הצחוק. 

שוקולד- מחקר משנת 2013 הראה כי קיים רכיב כימי בקקאושמגביר את שחרור האנדורפינים באופן טבעי במח. לקבלת השפעה חיובית זו, יש לצרוך שוקולד מריר המכיל למעלה מ 70%מוצקי קקאו. שחרור האנדורפינים במח גורם לאותו אפקט מרגיע כמו צריכת הסם מורפיוםמאחר וכאמור שניהם נקשרים במח לאותם הקולטנים. חוקרים אחרים מאמינים כי שחרור האנדורפינים בזמן אכילת שוקולד (וכל מזון טעים אחר) אינו נגרם בגלל הכימיה של השוקולד אלא בגלל אפקט פסיכולוגי. המחשבה כי אנו אוכלים מזון טעים שמביא לנו עונג, גורמת למח "ליישר קו" עם הציפייה ולשחרר אנדורפינים לקבלת אותה תחושה נעימה בגוף. 

אוכל חריף - ישנם מחקרים המראים כי גם אכילת מזון חריף כגון פלפלים חריפים, הגורם לתחושתכאב בפה, גורמת לשחרור של אנדורפינים לדם. 

טיפול גוף המזרים את הדם– רפלקסולוגיה ויתר סוגי העיסויים מצוינים להעלאת רמות האנדורפינים בגוף. העיסוי והלחיצות מעוררים זרימת דם טובה, מורידים את רמת הורמוני הסטרס ומעלים את רמת האנדורפינים המרגיעים והנינוחים. הטיפול, אם תרצו, "עושה סדר" בגוף, סוג של הפעלה מחדש של המחשב הפנימי שלנו.  

יחסי מין- ממש לפני רגעי השיא משתחררים לדם הורמונים הגורמים לתחושת עונג ואושר וביניהם אנדורפינים. 

 

מה קורה כשאין מספיק שחרור של אנדורפינים? 

קיים קשר ישיר בין רמות נמוכות של אנדורפינים בדם למצבי דיכאון קליני וחרדות, מחלת פיברומיאלגיה, כאבי ראש כרוניים ותופעות גופניות ונפשיות שליליות נוספות. 

 

לסיכום: 

על מנת לשמור על מצב רוח טוב ולחיות עם שמחה, מומלץ לאמץ שגרת חיים המעודדת שחרור אנדורפינים באופן טבעי. ניתן לגרום לעלייה חדה בכמות האנדורפינים בדם ע"י: 

  • פעילות גופניתמומלץ גם כגורם משכך כאב לכאבים קלים כמו כאב ראש. במקום לקחת כדור, צאו לריצה קלה! 

  • צחוקמתגלגל יכול לשחרר פרץ טבעי של אנדורפינים, גם אם הצחוק מעושה. 

  • אכילת שוקולד מריראיכותי בכמות קטנה. 

  • יחסי מין מהנים ומספקים. 

  • טיפול רפלקסולוגיאו כל עיסוי הממריץאת הדם. 

 

רוצים לקבל עדכון על מידע חדש שאני משתפת? מוצרים חדשים ומבצעים? 

מוזמנים להשאיר פרטים  כאן   

 

 

 

  • התכנים והמידע המוצגים באתר זה מספקים מידע בלבד. אין לראות בהם אבחנה ו/או חוות דעת ו/או המלצה רפואית והם אינם מהווים בשום מקרה תחליף לייעוץ עם גורם מקצועי מוסמך. השימוש באתר או בתכניו הוא על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש. 


לקריאה נוספת: 

סרטונין -הורמון האושר החברתי 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320839 

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A0%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%A4%D7%99%D7%9F 

https://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%91%D7%A1%D7%95%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%93-%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%99%D7%9D 

https://www.wingate.org.il/Index.asp?ArticleID=759&CategoryID=105 

https://www.tasmc.org.il/Be-Well/InterestAreas/general/Pages/health-love.aspx