הורמונים- הקדמה,

הוי ההורמים השובבים האלה ששולטים בכל תחום של החיים שלנו.

היתה תקופה ששנאתי אותם, הם היו אחראים על מצבי הרוח, התקפי רעב,  כאבי מחזור ועוד ועוד תופעות שכל בני האדם חויים.

שנים שניהלתי איתם מערכת יחסים בעייתית. האשמתי אותם בכל מה שלא בסדר בעולם. נוכחותם בחיי נתנו לי תמיד הסבר מדוע אני משתוקקת לשוקולד בתקופות מסויימות בחודש, מדוע אני עייפה או עצבנית.

גוף האדם על כל מערכותיו הוא ללא ספק פלא הבריאה, מכונה משוכללת כל כך שעד היום עוד לא הצלחנו לפצח אותה  ולהבין את כל מה שקורה בפנים ברמה המכאנית, שלא לדבר על נושאי נפש ורוח שזה עולם שלם ומורכב.

הקשר בין הורמונים למצבי רוח

היום המדענים יודעים הרבה יותר מבעבר על המערכות השונות של הגוף ועל הקשרים בין מרכיבים שונים שזורמים בדם וההשפעה שלהם לא רק על התפקיד הפיזיולוגי אלא גם על תפקוד המח. לאורך ההיסטוריה ישנם אזכורים לנושא מצבי רוח שאנשי מפתח שרו בהם והפתרונות כדי לשנות את המצב, המפורסם ביותר שאני תמיד זוכרת הינו שאול המלך שהשתמש בכישורי הנגינה של דוד הצעיר כדי לצאת ממצב רוח רע. החשיבה כי "מצב רוח" היא משהו חסר צורה, רוחני שלא קשור בהכרח למצב הפיזיולוגי שהאדם שרוי בו  כבר לא עדכנית והיום חוקרים מצאו את הקשר הישיר בין שחרור הורמונים מסויימים בזרם הדם למצב הרוח שלנו.

למה בכלל צריך אותם?

התפקיד הביולוגי של ההורמונים אחיד אצל כל בני האדם ללא קשר לתרבות, דת או גזע. קיימים הבדלים בין נשים לגברים ברמות הורמונים שקשורים למין של אותו אדם ובהתאם לתפקיד האבולוציוני שלו. 

ללא ההורמונים האנושות לא היתה מצליחה להתקיים ולהגיע למקום שבו אנו נמצאים היום. הגוף שלנו יודע ליצר את ההורמונים ולשחרר אותם בהתאם לסיטואציה שאנו נמצאים בה, אם במצב סכנה או במצב של מפגש חברתי, הכל בהתאם לצורך הביולוגי האינסטקטיבי של הגוף. לא ניתן לפקוד על הגוף ליצר הורמונים או להפסיק ליצר אותם. כן ניתן ליטול תרופות או מרכיבים חיצוניים על מנת לבצע מניפולציה ברמות אותו הורמון רצוי בגוף, כמו נטילת גלולות למניעת הריון שמעלות באופן מלאכותי את כמות ההורמונים הנשיים בגוף ובכך גורמות לגוף האשה לחשוב שהוא כבר בהריון ולשבש את מנגנון ההפריה החודשי.

ידע זה כח!

הפעולות שלנו יכולות להוביל את מנגנוני הגוף לשחרר הורמונים מסויימים או להמנע משחרורם ופריט ידע זה הוא מרכיב מפתח לשינויים שאנו כן יכולים ליצר במצב הפיסי בו אנו נמצאים.

חשוב להבין את התפקיד של ההורמונים ואת מנגנון ההיוצרות ושחרור שלהם  על מנת להבין טוב יותר את השינויים שהגוף שלנו עובר ברמה הפיסית ובמצבי הרוח. כאשר הידע הזה בידנו, אנו יכולים להבין מה ניתן לעשות כדי לגרום לגוף לשחרר אותם או לא לשחרר אותם לזרם הדם, הכל בהתאם לאותו הורמון והמציאות הבריאותית בה אנחנו רוצים להיות.

בסדרת הפוסטים הבאה אסקור את 5 ההורמונים החשובים ביותר לבריאות הנפשית והפיסית שלנו. מה התפקיד האבולוציוני של כל הורמון, כיצד הם משפיעים עלינו פיסית ונפשית ומה ניתן לעשות כדי לגרום לגוף שלנו לשחרר או להפסיק לשחרר אותם אל מחזור הדם.


רוצים לקבל עדכון על מידע חדש שאני משתפת? מוצרים חדשים ומבצעים?

מוזמנים להשאיר פרטים  כאן  


מעבר למאמר השני בסדרה:

https://www.relaxfeet.co.il/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%A2%D7%95%D7%93/serotonin?c=%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%92%D7%95%D7%A3-%D7%95%D7%94%D7%A7%D7%A9%D7%A8-%D7%9C%D7%A8%D7%A4%D7%9C%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94 


  • התכנים והמידע המוצגים באתר זה מספקים מידע בלבד. אין לראות בהם אבחנה ו/או חוות דעת ו/או המלצה רפואית והם אינם מהווים בשום מקרה תחליף לייעוץ עם גורם מקצועי מוסמך. השימוש באתר או בתכניו הוא על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.