בקצרה- מערכת נימים, צינורות דקי דופן המוליכים נוזל דמוי פלזמה ותאים מן הרקמות אל כלי הדם. מערכת זו היא חלק ממערכת החיסון ותקינותה משפיעה באופן ישיר אל בריאותנו. מהלך השנים, בשל ישיבה ממושכת ופחות תנועה, מערכת הלימפה מתעייפת ורמת הזרימה שלה יורדת. מטרת הטיפול הרפלקסולוגי היא להגביר את רמת האנרגיה בגוף, לחזק מערכת חיסונית ולשפר את זרימת הדם ולזרז תהליכי סילוק רעלים מהגוף.

מה בעצם מערכת הלימפה עושה?

בגוף שלנו יש בכל זמן נתון זרימה מתמדת של חלבונים בין רקמות הגוף השונות, חלק מהחלבונים נדרשים לתהליכי בנייה של רקמות ותפקוד תקין של מערכות גוף שונות וחלק מהם הינם תוצרי פסולות שהגוף צריך לסלק החוצה. החלבונים וחומרים נוספים נעים בין הרקמות בהתאם למאזן לחצים בתוך ה

גוף המאפשר חילוף הנוזלים והחומרים בין הנימים לרקמות. מערכת הלימפה הינה מערכת נימים וקשרים המאפשרת לגוף לשמר את מאזן החלבונים והנוזלים ברקמות הגוף על ידי ניקוז עודפים שנותרו מפעולת מחזור הדם. חלבונים שדלפו מהנימים אל הנוזל הבין-תאי, משבשים את הלחץ האוסמוטי המאפשר את חילוף הנוזלים והחומרים בין הנימים לרקמות. המערכת הלימפטית מסלקת חלבונים אלו יחד עם נוזלים עודפים כדי לשמור על תפקוד תקין של מחזור הדם.

בנוסף, מערכת הלימפה מוליכה את נוזל הלימפה ומובילה תאים של המערכת החיסונית אל מחזור הדם. בכך מאפשרת המערכת תגובה חיסונית יעילה כנגד פתוגנים שפלשו לגוף.

איך זה נראה בתוך הגוף?

רוב רקמות הגוף מכילות רשת צפופה של נימי לימפה . הדפנות של נימי הלימפה חדירים ומאפשרים מעבר של נוזלים ותאים לתוכם. לחץ הנוזל הנבנה ברקמות ותנועות השרירים מסייעים לכניסת נוזל הלימפה לתוך נימי הלימפה והולכתו לאורכם. תאי המערכת החיסונית חודרים לתוך נימי הלימפה באופן פעיל בעזרת קולטנים מיוחדים על פניהם.

מערכת הלימפה מכילה נימי לימפה, הנאספים אל צינורות לימפה מאספים, המוליכים אל שרשרת של קשרי לימפה. צינורות מאספים נוספים מנקזים את הנוזל היוצא מקשרי הלימפה לתוך מערכת הדם. שני צינורות לימפה גדולים, צינור החזה וצינור הלימפה הימני מעבירים את נוזל הלימפה והתאים שבו אל זרם הדם דרך הוורידים התת-בריחיים. ככלל, זורמים כלי הלימפה הגדולים בצמוד לכלי הדם ויוצרים שלישייה המכילה ורידעורק וכלי לימפה.קשרי הלימפה (בלוטות הלימפה) ומערכת החיסון

קשרי הלימפה מוכרים לנו כבלוטות הלימפה הינם מוקדים מאספים  של מערכת הלימפה הנמצאים לאורך לאורך הגוף. נמצא את בלוטות הלימפה באשכולות בבסיסי איברים שונים בגוף: בצדי הצוואר, בעורף, בבית השחי ובמפשעה. אשכולות נוספים ממוקמים בחלל החזה והבטן. בנוסף, חלק חשוב של מערכת הלימפה נמצא במח העצם, המוך הלבן שבטחול, השקדים האדנואידים, ורקמה דיפוזית בדפנות מערכת העיכול.

תפקיד קשרי הלימפה לנקז ולסנן את נוזל הלימפה ולמנוע את מעברם של פתוגנים כדוגמת חיידקים ונגיפים אל מחזור הדם. תפקיד חשוב נוסף של קשרי הלימפה הוא לשמש נקודת מפגש בין תאים שונים של המערכת החיסונית ולאפשר תקשורת מולקולרית ביניהם ההכרחית להזנקת תגובה חיסונית יעילה.

קשרי הלימפה מכילה מבנים בשם זקיקים לימפתיים בהם מרוכזים לימפוציטים (תאי דם לבנים האחראים על מערכת החיסון) מסוגים שונים (B,T) . לימפוציט מסוג B אחראים ליצירת נוגדנים (תגובה הומוראלית). הם נוצרים במח העצם ועם הבשלתם מגיחים למערכת הלימפה, דרכה הם מגיעים לחלקי הגוף השונים.

לימפוציטים מסוג T הם סוג של תאי דם לבנים בעלי תפקיד בתגובה החיסונית התאית. תפקידם להרוג תאים נגועים בנגיפים ותאים הנמצאים בתהליכי התמרה סרטנית, להפעיל תאים אחרים במערכת החיסון ולדכא את המערכת החיסונית כדי למנוע דלקת כרונית ומחלות אוטואימוניות. הבשלתם מתרחש בבלוטת הלימפה : התימוס  (Thymus) .

אנטיגנים המגיעים מן הרקמות בנוזל הלימפה או נישאים לקשרי הלימפה, מוצגים בתוך קשרי הלימפה ללימפוציטים וגורמים להם להתרבות בתוך קשרי הלימפה במסגרת תגובה חיסונית. כאשר אנו מרגישים נפיחות וכאב באחת מקשרי הלימפהזוהי תוצאה של  זיהום מקומי והצטברות לימפוציטים בקשרי הלימפה. נפיחות מוגזמת של קשרי הלימפה אופיינית גם למספר מחלות זיהומיות מפושטות כדוגמת אדמתחצבת ומונונוקלאוזיס (מחלת הנשיקה). מערכת הלימפה משמשת גם נתיב מרכזי (בצד כלי הדם) להתפשטות גרורות סרטניות. לעיתים קרובות נעצרים התאים הגרורתיים בקשרי הלימפה – אותם הם מתקשים לעבור, ומפתחים בהם גרורות מקומיות.


מה קורה לנו עם השנים? מה ניתן לעשות ע"י הרפלקסולוגיה

מהלך השנים, כאשר רוב יומנו מתבסס על ישיבה ופחות על תנועה, מערכת הלימפה מתעייפת ורמת הזרימה שלה יורדת. שלא כמו מערכת הדם, המונעת על ידי הלב, ללימפה אין מנוע. למרבה הצער, בשל המעמסה של הרעלים, החוסרים התזונתיים וחוסר הפעילות היחסי, מערכת זו הופכת למזוהמת יותר ויותר וכך מתחילות תחלואות שונות של הגוף. אם אתם סובלים מאחד מהתסמינים הבאים, יתכן מאד כי זהו סימן לכך שמערכת הלימפה שלכם חסומה וזקוקה לניקוי בדחיפותבעיות עור, עייפות כלל גופנית, נוקשות, בצקות ברגליים ובעוד איברים בגוף, הבלטה של העיניים החוצה, התנפחות באזור הצוואר, דליות וורידים בולטים ולעתים אף גידולים במערכת עייפות כרונית, כאבי ראש ועוד.

כדי להחזיר לעצמנו את הבריאות, החיות והחיוניות, עלינו לטפל במערכת הלימפה, להחזיר אותה לחיים, לזרימה.רפלקסולוגיה לחיזוק המערכת הלימפטית כוללת  עיסוי ולחיצות לאורך כפות הרגליים והידיים בדגש על נקודות הקשרים הלימפטיים ומערכות הגוף התומכות. מטרת הטיפול היא להגביר את רמת האנרגיה בגוף, לחזק מערכת חיסונית ולשפר את זרימת הדם ולזרז תהליכי סילוק רעלים מהגוף.

טיפול רפלקסולוגיה  מצויין למצבים של: סינוסיטיס, אסטמה, מיגרנות, דלקות פרקים, בצקות, פיברומיאלגיה, הקלה על כאבי גב ובטן, עצירות ודלקות במעי ועוד.


רוצים לקבל עדכון על מידע חדש שאני משתפת? מוצרים חדשים ומבצעים?

מוזמנים להשאיר פרטים  כאן  
  • · התכנים והמידע המוצגים באתר זה מספקים מידע בלבד. אין לראות בהם אבחנה ו/או חוות דעת ו/או המלצה רפואית והם אינם מהווים בשום מקרה תחליף לייעוץ עם גורם מקצועי מוסמך. השימוש באתר או בתכניו הוא על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.